Beata Bocek – Drobná žena, velký hlas

Beata Bocková (umělecké jméno Beata Bocek) je textařka, zpěvačka, skladatelka. Ale pracuje také v občanském sdružení Iskérka v Rožnově pod Radhoštěm. Setkává se s uživateli s duševním onemocněním, baví se s nimi o jejich plánech, cílech, o životě, o tom, čeho by chtěli dosáhnout. Stará se o prodej výrobků z šicí dílny, která v rámci sociální rehabilitace podporuje u klientů vytváření a zdokonalování základních pracovních návyků. V Iskérce má na starost i administrativní práci. Je rovněž aktivně zapojena do mezinárodního projektu „Se zkušenostmi z De Boei do sociální firmy“.

„Tento projekt nám otevřel oči, ukázal cesty a směry a formuje nás dál. Záměrem projektu je poskytnout pracovní uplatnění osobám znevýhodněným na trhu práce a vytvořit pro ně nová pracovní místa. Ověřuje sociální firmu jako schůdný model pro různé cílové skupiny. Další částí projektu je získat zkušenosti v oblasti podpory duševně nemocných, jejich pracovní rehabilitace a pracovního uplatnění z partnerské nizozemské organizace Stichting De Boei. Je třeba to zkoušet a vytvořit lidem s duševním onemocněním takové pracovní podmínky, ve kterých budou moct fungovat, i když si uvědomuji, jak je pro ně těžké v rámci rehabilitace ráno vstát z postele a přijít do centra v Iskérce. Ale je příjemné vidět, jak navzdory svému hendikepu pracují, ať už v kavárnách, ubytovnách a podobně,“ říká Beata Bocková.

Beata Bocková se narodila v roce 1983 v Českém Těšíně. Chodila na základní školu, kde byla vyučovacím jazykem polština. Proto zpívá a skládá texty v tomto jazyce. Hudební talent se začal projevovat už v dětských letech. Sama si skládala texty k melodiím známých písní a doprovázela se na klavír. Po středoškolských studiích odjela na zkušenou do Walesu, kde si v Cardiffu vyzkoušela hraní na ulici. V té době napsala své zatím nejznámější písně z CD „Czary moje, dary twoje“ (2007), které jsou plné optimismu a víry. V textech této skladatelky se můžete setkat s duchovní, duševní i přírodní tématikou. Hraje na kytaru, harmoniku, ukulele, koncovku či mbiru. Další CD: Przeszkoda (2004), Zapraszam was do waszego cicha (2009).

Autor: Dana Mičolová

Komentáře jsou vypnuty.