DOBRÝ ANJEL – Příběhy dětí

je humanitární Systém občanské finanční pomoci, který pravidelnými měsíčními příspěvky pomáha rodinám, kde otec, matka nebo některé z dětí trpí onkologickým onemocněním nebo jinou zákeřnou chorobou (jako je například dětská mozková obrna, cystická fibróza, chronické selhání ledvin nebo Downův syndrom), a kde toto onemocnění dostalo rodinu do finanční tísně. V rubrice Představujeme jsme přinesli rozhovor naší redaktorky se zakladatelem této neziskové organizace Ing. Andrejom Kiskom. Díky spolupráci s marketingovou manažerkou DOBRÉHO ANJELA vám teď můžeme přiblížit několik zajímavých příběhů nemocných dětí a jejich rodin.

Péťa, 15 let

Už jako čtyřletá bojovala s nádorem v břišní dutině. Musela si projít kdečím -operace, chemoterapie, komplikace. Část nádoru lékaři vyoperovali, část zůstala. Po letech, když se jakžtakž vzpamatovala z následné léčby, se rakovina vloni vrátila. Nádor začal růst na ještě horším místě, obtočený kolem míchy. A tak Péťa bojuje znovu. Nové operace, ozařování, neustálé cestování. Bratislava, Banská Bystrica, Ostrava… další zákroky, další léky, další bolest. Je těžké to finančně zvládnout, když maminka nepracuje, protože musí dceru všude doprovázet. Ale právě díky Dobrým andělům se to dá. Péťa je odvážná, plná chuti bojovat. Bránila se chemoterapii kvůli vlasům, v tomhle věku dívkám na vzhledu záleží. To raději denně chodila na ozařování. Ale už změnila názor a nastupuje novou léčbu. Určitě o tom napíše na svém facebooku. Je to skvělá holka!

Julka, 17 let

Julka žila běžný život stredoškolačky… až do února 2011. V den, kdy dostala pololetní vysvědčení, skončila zároveň v nemocnici. A od té doby tam strávila většinu času. Byl jí diagnostikován osteosarkom stehenní kosti a kolena levé nohy (osteosarkom je nádor vyrůstající z kosti, který destruuje kostní strukturu a oslabuje nosnou funkci kostí). Dívka absolvovala náročnou a zdlouhavou léčbu chemoterapií a několik operací. Její maminka musela přestat pracovat a začala pomáhat Julce léčení zvládat. Doma na obě netrpělivě čeká tatínek a malý bráška, kterému sestra a maminka velmi chybějí, když se vydají na dalekou cestu do nemocnice. Cestování rodinu hodně finančně vyčerpává.

Julka se moc těší, až se bude moci vrátit mezi spolužáky. A má radost, že při ní stojí i Dobří andělé, neboť „s nimi je všechno jaksi lehčí“, říká. Velmi jí totiž záleží na přátelích, které poznala během léčby. Už ví, že v nemocnici vznikají ta nejsilnější přátelství. Proto by chtěla, aby Dobrých andělů, kteří pomáhají dětem a mladým lidem jako je ona, bylo stále víc.

Ninka, 7 let

Kdyby jste Ninu potkali na ulici, švitořící děvčátko by vás hned okouzlilo. Na první pohled totiž není vidět, že již pět let bojuje s leukémií. Má za sebou dva roky na onkologii, chemoterapie, infekce i otravu krve. „To období nás finančně položilo. Neměla jsem skoro žádný příjem a výdaje byly obrovské – léky, vitamíny, můj pobyt v nemocnici spolu s dcerou. A když jsme se vrátily domů, zase jsme hodně utratily za cestování na pravidelné kontroly,“ říká maminka. Malé Nině se podařilo rakovinu porazit. Načas. Po roce se zákeřná nemoc vrátila a s ní stejné starosti. Před rokem Nina podstoupila transplantaci kostní dřeně. Vše dobře dopadlo a malá pacientka má skvělé vásledky. Díky pravidelným příspěvkům od Dobrých andělů zvládla rodina toto těžké období a nyní věří, že návštěv u lékařů bude pořád méně a méně.

Vladko, 7 let

Vladka zastihla leukémie pred Vánoci roku 2008. Vždy veselý a zdravý chlapeček se tak najednou octnul v kolotoči vyšetření a chemoterapie. Maminka musela nechat druhého, jenom ročního Martínka spolu s tátou doma, aby mohla být s Vláďou v nemocnici. Jak jen to bylo možné, snažily se obě poloviny rodiny zase sejít, a tak značná část malého rodinného rozpočtu padla na benzín. Dnes už je malý Vláďa zase doma a absolvuje pouze pravidelné kontroly. Ale rodina musí čelit dalšímu úderu. Rakovina si našla otce, pouze 35letého muže. I na něho čeká stejně náročná léčba. A tak rodina, která ještě nedávno žila celkem pohodový život, musí zvládat těžký boj dvakrát. Bylo by to ještě těžší, kdyby to bylo jen s pomocí příspěvku na péči. Naštěstí mají Dobré anděle!

Karolínka, 4 roky

Karolínka má Downův syndrom (genetická chromozomální vada člověka) a vrozenou srdeční vadu. Už jako dvouměsíční miminko absolvovala operaci na kardiochirurgickém oddělení, a to třikrát za sebou. Malá bojovnice strávila zatím větší část života v nemocnici a lékařských ordinacích. Pro rodiče je Karolínka sluníčkem, i když každý večer padají únavou. Jejich dcera potřebuje nepřetržitou péči a pozornost, protože kromě nemocného srdíčka a zaostávání ve vývoji trpí ještě nemocí štítné žlázy a nemocí střev, které nezvládájí plnit svou funkci tak, jak by měly. Rodiče Karolínku milují a dali by jí všechno, po čem zatouží, jen kdyby to při její diagnóze šlo. Časté cestování k lékařům a náklady na stabilizaci jejího zdravotního stavu stojí nemalé peníze. Maminka nepracuje a otcův nevelký příjem nepokryje všechny běžné výdaje. A tak příspěvek od Dobrých andělů celé rodině hodně pomáhá. „Je štěstí, že náš malý andílek má své Dobré anděly,“ říká maminka malé Karolínky.

Terezka, 2 roky

Terezku potkalo stejné onemocnění jako před třemi lety její sestřičku Lenku – má nádory na ledvině. Objevily se u ní už jako u miminka, nečekaně a velmi velké. Jeden nádor byl dokonce 14 cm velký a dával tělíčku malé Terezky pořádně zabrat. Rodina, vyčerpaná nemocí starší dcerky, musela podstoupit všechny procedury znovu od začátku. Na onkologii byli jako doma. I když se otec snaží uživit rodinu, jak to jen jde, jeho příjem nestačí na tuhle extrémní situaci. Organizace DOBRÝ ANJEL je ráda, že jim může pomáhat.

Miriam, 5 let

Miriam má nádory na obou ledvinách. Podstoupila náročnoou operaci, nepříjemnou chemoterapeutickou léčbu, nadále je ve velmi vážném stav, čeká ji druhá operace a zřejmě o jednu ledvinu příjde. Nemoc převrátila život celé rodiny naruby. Pomoc Dobrých andělů hodně pomohla, protože náklady související s léčbou a cestováním jsou obrovské. Naštěstí otec sehnal nedávno velmi dobře placenou práci, a tak požádali o vyřazení ze sytému DOBRÝ ANJEL. „Teď pomáhejte těm, kteří to potřebují jako tenkrát my. Až se Mirka vyléčí, a my věříme že ano, staneme se také Dobrými anděli,“ napsali rodiče.

Autor: Dana Mičolová

Ing. Ľudmila Kolesárová, marketingový manažer, DOBRÝ ANJEL

Komentáře jsou vypnuty.