Nadační fond Dobrý anděl

Nadační fond pomáhá pravidelnými měsíčními příspěvky rodinám s dětmi, kde otec, matka a nebo některé z dětí trpí onkologickým onemocněním, a které se vlivem této zákeřné nemoci dostaly do finanční tísně. Dobrý anděl je systém, pomocí kterého mohou až desetitisíce dárců, Dobrých andělů, relativně malými pravidelnými částkami každý měsíc výrazně finančně pomáhat až tisícovkám nemocných. Vždy první den měsíce dochází k rovnoměrnému rozdělení všech finančních prostředků přijatých v předchozím měsíci a ve stejný den odcházejí všechny finanční prostředky rodinám v nouzi. K dokreslení práce fondu uvádíme dva příběhy.

„Nebýt vás, padli bychom až na dno. Od začátku roku to máme těžké, dostáváme pouze 3000 korun od státu (příspěvek na péči) a 1000 korun alimenty. Je těžké poplatit vše – nemocnici, léky, nájem atd. Bojujeme, jak se dá, ale díky vám – Dobří andělé – to určitě nějak zvládneme. Kuba svou nemoc zvládá statečně, je to bojovník – určitě větší než jeho maminka. U téhle nemoci nikdy nevíte – chvíli je to dobré a v zápětí vás zase něco pošle k zemi. Proto si nesmírně vážím všech Dobrých andělů, kteří nám v těchto našich těžkých chvílích pomáhají,“ to jsou slova z dopisu maminky tříletého Kubíka Sakaře z Chlumce, který poslala do Nadačního fondu Dobrý anděl. V květnu 2011 byla Kubíkovi diagnostikována akutní forma leukémie. Léčí se na Dětské klinice IPVZ Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Rodina využívá získané finance na úhradu nákladů spojených s léčbou, dopravou do nemocnice, ale i běžným chodem domácnosti a nákupem nízkobakteriální stravy.

Příběh rodiny Havrilových

Pětiletý Samík žije s maminkou v Klášterci nad Ohří. Vloni začal chodit do mateřské školy a obyčejně nastydnul. Lékařům se nezdál jeho krevní obraz a po dalších vyšetřeních mu byla diagnostikována akutní forma leukémie. V současné době se léčí na Dětské klinice IPVZ Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. „Peníze od Dobrého anděla využíváme na koupi drahých léků a hygienických potřeb. Velice nám pomohla finanční pomoc při placení nemocnice, kdy částka byla ještě vyšší než náš nájem doma. Peníze chodí vždy na začátku měsíce, kdy nám pomoc velmi pomáhá. Nikdo nikdy nemůže vědět, kdy se může dostat do takto těžké situace. Ze dne na den se vám změní celý život a je dobré vědět, že tu nejste sami a vaše situace mnoha lidem není lhostejná. Chtěla bych všem Dobrým andělům z celého srdce poděkovat,“ píše Pavlína Havrilová.

Rozhovor se zakladatelem Nadačního fondu Dobrý Anděl Petrem Sýkorou.

Jak a kdy vznikla myšlenka vytvořit nadační fond Dobrý anděl?

Dobrý anděl je původně slovenská myšlenka. Andrej Kiska s kolegou Igorem Brossmannem ho na Slovensku založili v roce 2006. Od té doby pomohl řádově tisícům rodin a zapojilo se do něj více než 100 000 dárců – Dobrých anjelů. Já a můj kamarád Honza Černý jsme se s tímto nápadem seznámili někdy na začátku roku 2010. A od té doby už nás nepustil. Nemohli jsme se ho zbavit. Dobrého anděla jsme v Čechách odstartovali 8. listopadu 2011. Bylo to díky pomoci řady lidí a firem, kolegů Slováků a především pak zásluhou Martiny Hovorkové, naší výkonné ředitelky.

Co Vás k tomu vedlo?

Zažili jste někdy pocit, kdy všechno do sebe perfektně zapadalo? Přesně tak to totiž bylo v případě Dobrého anděla. Měli jsme finance z prodeje firmy Papirius, zkušenosti z podnikání a chuť udělat něco dobrého, něco pro jiné lidi. Seznámili jsme se Andrejem Kiskou a Dobrým anjelem a měli jsme jasno. Přivedeme Dobrého anděla do Čech! Nejprve jsme se seznámili s několika rodinami, kde dítě nebo rodič onemocněli rakovinou. Chtěli jsme jim porozumět, pochopit jejich situaci. Po seznámení s maminkou samoživitelkou z Vlašimi, která měla doma zdravou holčičku a nemocného synka v Motole, jsme už neváhali. Situace této (a podobných rodin) je bez pomoci druhých v zásadě finančně a organizačně neřešitelná. A to pomíjím nemoc jako takovou. Druhým důvodem je, že Dobrý anděl je skutečně jedinečný. Nejen v Čechách, ale i ve světě. Veškeré příspěvky od dárců – Dobrých andělů – totiž rozděluje rodinám nemocných do posledního haléře. Pokud jako Dobrý anděl pošlete tři stovky měsíčně, rozdělíme je mezi rodiny nemocných hned první pracovní den dalšího měsíce. A za druhé jako Dobrý anděl vidíte konkrétně, kterým rodinám pomáháte – tj. kterým rodinám vaše peníze odešly.

Jaké byly vaše začátky?

Spuštění Dobrého anděla bylo intenzivní, vše se dělo v rychlém tempu. Dnes, skoro po roce, si vlastně pořád připadáme na začátku. Asi jako když běžíte maraton a jste na třetím kilometru. Běží se vám lehce, cítíte, že máte dobré tempo. Ale přitom víte, že to ještě bude dlouhé, předlouhé.

Co bylo v této práci nejtěžší?

Tahle práce také často bolí. Jako když jsem četl příběh „Jiříkova odvaha nás vede životem“ – uveřejněný na vašich stránkách. I když jsem se bránil, nakonec mi tekly slzy po klávesnici. Cítil jsem velkou pokoru.

Z čeho máte naopak největší radost?

Když jsme Dobrého anděla dávali dohromady, řekli jsme si, že bychom rádi sdíleli čtyři hodnoty: radost, spolupráci, respekt a odvahu. Na nich chceme organizaci dlouhodobě stavět. A jak vidíte, radost je hned na prvním místě. Máme radost z toho, že umožňujeme lidem, aby si navzájem efektivně pomáhali. Máme radost ze spolupráce s desítkami lidí, kteří Dobrému andělovi a tím rodinám pomáhají. A v neposlední řadě víme, že dárci – tj. Dobří andělé – zažívají radost z dávání.

S jakými organizacemi spolupracujete?

To by byl dlouhý seznam – jsou to firmy, které nás nějakým způsobem podporují a pomáhají nám tvořit Dobrého anděla, jsou to i organizace, se kterými si pomáháme vzájemně.

Co byste vzkázal lidem, kteří onemocní rakovinou?

Uf, to je těžká otázka. Necítím se jako člověk, který je povolaný k tomu něco druhým lidem vzkazovat. Přesto – v této zemi je obrovská spousta dobrých lidí, kteří jsou připraveni udělat vše, co je v jejich silách, aby Vám pomohli. Mám tím na mysli především doktory a další odborníky. A pokud náhodou máte rodinu a děti a rakovina vás dostala do finančních problémů, jsou tu již tisíce lidí – Dobrých andělů – kteří jsou s Vámi.

Publikujete někde životní příběhy dětí, které si prošli onkologickým nemocněním?

Ano, některé, pokud s tím rodiče výslovně souhlasí. Jsou to ale i příběhy rodičů – dospělých nemocných. Přečíst si je můžete na www.dobryandel.cz, občas něco zveřejňujeme na našich Facebookových stránkách a některé příběhy už se objevily i v tištěných médiích.

Kolika rodinám již pomáháte?

To my ne – to Dobří andělé. Například 1. srpna 2012 jsme poslali finanční pomoc už 235 rodinám – mezi ně jsme rozdělili celkovou částkou 968.000 korun, to znamená, že každá rodina dostala v srpnu příspěvek 4.121,- Kč.

Kdo se může stát Dobrým andělem?

Kdokoli, kdo nám dá svou důvěru. Stačí se zaregistrovat na našem webu a nastavit trvalý platební příkaz – jedenkrát měsíčně na libovolnou částku.

Další informace na: www.dobryandel.cz


Petr Sýkora (* 1974 v Praze). petrsykorada
Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V roce 1993, ještě během studií, založil se svým kamarádem Janem Černým společnost PAPIRIUS, dodavatelskou firmu na kancelářské potřeby. Začali jako studenti, první dodávky papíru nosili zákazníkům v batohu. V roce 2006 společnost PAPIRIUS prodali americké firmě OFFICE DEPOT, pro kterou ještě několik let oba pracovali. Část peněz (konkrétně 25 milionů korun), které prodejem firmy získali, se rozhodli investovat do založení a provozu nadačního fondu Dobrý anděl.. Petr Sýkora je ženatý a má dva syny.

Autor: Dana Mičolová

Komentáře jsou vypnuty.