Unikátní zahrada pro seniory s Alzheimerem: obnoví v paměti dávno zapomenuté zážitky!

Nepamatují si, co se stalo před chvílí – vzpomínky z dětství a mládí však zůstávají. Tak ve zkratce funguje paměť lidí s Alzheimerovou chorobou a Diakonie na Vsetíně přišla na to, jak ji rozvíjet: zahradou, do níž by měli volný přístup, kde by mohli pracovat, odpočívat a především vzpomínat… 

Jako malá jsem denně pomáhala na poli, v ovocném sadu nebo u drůbeže. Do školy jsem chodila jen v zimě, kdy nebylo tolik práce. Když jsem se vdala, s manželem jsme si pořídili rodinný domek, kde zahrada nemohla chybět – ani záhonky, manželův skleník na kaktusy, slepice, králíci…,“ vypráví Marie Drozdková. Od roku 2010 bydlí na Domově Jabloňová, v němž se zaměstnanci Diakonie Vsetín starají v průběhu roku o více než 60 seniorů s Alzheimerovou chorobou. A nedávno přišli se skvělým nápadem: využít přilehlou zahradu jako unikátní terapii pro své uživatele. V současné podobě to však nejde: je ve svažitém terénu, bez zábradlí, bezbariérových chodníků, chybí posezení, záhonky… Ale proč ji neupravit? „Chceme těmto lidem zajistit komplexní péči a z uzavřených prostor jim dát volnost ve venkovním prostředí areálu, kde by se v upravené zahradě cítili nejen příjemně a bezpečně, ale rovněž si obnovili své vzácné vzpomínky,“ říká Ing. Dan Žárský, ředitel Diakonie Vsetín. Hned se do toho pustili a jejich úsilí přineslo rychle plody: na Vsetíně uspořádali sbírku „Společně seniorům“, a ta vynesla 32 388 korun; projekt podpořila i řada firem, individuální dárci a umělci jako Karel Gott a Vladimír Kerndl. Celkem se zatím vybralo 290 168 korun.

Koncert nejen pro dárce

Plánované náklady na realizaci úprav zahrady sice činí podle odhadů odborníků 832 000 korun, ale zaměstnanci Diakonie doufají, že částku dají brzy dohromady. Protože by rádi dosud vybranou sumu zvýšili a zároveň poděkovali všem současným i budoucím dárcům, připravili na středu 15. 8. 2012 od 19 hodin letní benefiční koncert „Varhany netradičně“. Manželé Moravetzovi – hudební profesionálové vystupující po celém světě – na něm představí varhanní skladby v neobvyklých úpravách – ve stylu swingu, jazzu, etno-folku či dokonce popu! Neváhejte tedy a vydejte se za pozoruhodnou kulturní akcí s nezaměnitelnou atmosférou a příjemným letním ochlazením do kostela Horního sboru Českobratrské církve evangelické na Vsetíně. Zakoupením vstupenky ve výši 150 korun si nejen vychutnáte jedinečný varhanní zážitek, ale podpoříte již zmíněnou rekonstrukci zahrady. Předprodej vstupenek bude probíhat v Informačním centru Vsetín na Dolním náměstí v po – pá od 9 do 18 hodin. „Po koncertě budou mít navíc lidé možnost koupit si „svůj strom“, který bude v nové zahradě zasazen. A celkový výtěžek benefičního koncertu pak zdvojnásobí Nadace Divoké husy,“ upřesňuje Marta Vodáková z Diakonie Vsetín. Benefiční koncert finančně podporuje Austin Detonator, mediálními partnery jsou Rádio Valašsko, Beskyd TV, Vsetínské noviny a Valašský deník.

Diakonie ČCE – středisko Vsetín, Strmá 34/2, Vsetín 755 01, tel.: 571 420 617; 731 517 257, IČ: 73633178, Číslo účtu:191748635/0300,ČSOB a.s., vsetin@diakonie.cz; www.diakonievsetin.cz

Co možná nevíte:

Diakonie ČCE – středisko Vsetín je nestátní, nezisková organizace, která poskytuje rozsáhlou sociální pomoc seniorům a sociálně vyloučeným na Vsetínsku. Zaměstnává 60 stálých zaměstnanců, kteří zajišťují služby v těchto zařízeních:

* Domov pro seniory Vsetín Ohrada pro 32 stálých uživatelů a Odlehčovací služba pro přechodný pobyt
* Domov se zvláštním režimem Jabloňová pro 20 stálých uživatelů
* Denní stacionář ZAHRADA pro osoby starší 50-ti let s poruchami paměti
* Domácí péče – pečovatelská služba v domácnostech uživatelů

Služby pro sociálně vyloučené osoby

* RUBIKON – nízkoprahové zařízení pro děti a mládež od 6 – 26 let
* MOZAIKA – sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi

[nggallery id=1]

Autor: Dana Mičolová

Komentáře jsou vypnuty.