Kdy a proč vznikla myšlenka vytvořit nadaci Dobrý Anděl na Slovensku?
Dlhé roky som podnikal. Pri rozhodovaní v roku 2006 o tom, ako ďalej s našimi spoločnosťami mi osobne bola najbližšia cesta predať svoje podiely. Vedel som, že za to dostanem dostatok peňazí k tomu, aby som už nemusel zarábať. Ale naopak, aby som mohol z týchto peňazí pomáhať ľuďom. A pomáhať nie len finančne, ale aj manažérsky. Cítil som, že životu musím splatiť dlh. Spolu s priateľom sme sa rozhodli, že budeme pomáhať rodinám s deťmi, kde jeden z rodičov alebo dieťa majú onkologické ochorenie. Začiatky si vyžadovali trpezlivosť a odhodlanie, ale oboje som mal. Presvedčiť na spoluprácu lekárov a o transparentnosti prvých darcov chvíľu trvalo, ale dnes už na to len s úsmevom spomínam a som rád, že DOBRÝ ANJEL je najväčšou nefiremnou charitou na Slovensku.
Jaký jste měl důvod pomáhat ostatním?
Mal som vždy pocit, že keď niečo od života dostávam, mal by som mu to aj vrátiť. A keď som úspešný, mal by som sa s mojim úspechom podeliť s tými, ktorým život nespravodlivo nadelil ťažké bremeno. Podľa mňa je morálnou povinnosťou úspešných ľudí pomáhať.
V čem je systém Dobrého Anděla vyjímečný?
Je absolútne transparentný. Každý pravidelný darca presne vie, kto jeho príspevok dostane. Okrem toho príspevky odovzdávame chorým vždy do posledného centu. Na chod organizácie som vyčlenil časť svojich súkromných peňazí a dnes sa ku mne pridávajú aj ďalší úspešní ľudia a chod DOBRÉHO ANJELA spolufinancujú.
Co se Vám za dobu pomoci ostatním podařilo ukutečnit?
Od vzniku DOBRÉHO ANJELA (sept. 2006) sme medzi rodiny chorých prerozdelili skoro 17 miliónov EUR a doteraz sme pomohli 5200 rodinám. Každý mesiac do posledného centu prerozdelíme viac ako 300 000 EUR. V priemere je to okolo 100 EUR na jednu rodinu. Teraz máme v systéme aktívnych 2850 rodín, ktoré poberajú pravidelnú mesačnú pomoc.
Jaká je Vaše každodenní pracovní náplň?
Denne sa venujem fungovaniu a rozvoju organizácie DOBRÝ ANJEL a vymýšľaniu projektov, ako ešte lepšie pomôcť ľuďom. Neviem, či je to pracovná náplň alebo poslanie, každopádne ma to napĺňa. Po rokoch podnikania a pôsobenia vo finančnom biznise sa teším tejto zmene, ktorá trvá už šiesty rok. Okrem toho sa pripravujem na svoju kandidatúru na post prezidenta SR v roku 2014.
Proč jste se rozhodl kandidovat? Byl to Váš nápad nebo Vás navrhl někdo jiný?
Ako podnikateľ som sa stretával s mnohými negatívnymi javmi – podvodmi a nevymožiteľnosťou práva, korupciou, byrokraciou. Nič z toho nebolo príjemné. Keď sme ale spustili systém pomoci DOBRÝ ANJEL, začal som sa stretávať so zlyhávaním štátu s desivými následkami. Zbytočnými úmrtiami detí, nespravodlivo nastaveným sociálnym systémom, korupciou toho najhrubšieho zrna. Je mnoho ďalších vecí, kde štát systémovo zlyháva. A občan trpí. Slovensko je potrebné zmeniť. Charita ale má svoje limity a tak je mojim ďalším krokom kandidatúra.
Co si od toho slibujete v případě úspěchu?
Mojim životným cieľom je pomáhať a meniť veci k lepšiemu. Ak sa stanem prezidentom, budem mať príležitosť pomáhať každému občanovi Slovenska. V prípade neúspechu budem pokračovať vo svojej filantropickej činnosti a pomáhať tým, ktorý si pomôcť sami nedokážu.
Jaký máte názor na zdravotně hendikepované, jejich pracovní podmínky, podporu a postavení v součastné společnosti?
Doba týmto ľuďom naozaj nepraje. U nás na Slovenskuje je sociálny systém nastavený veľmi zle. Takýto ľudia nielenže neraz zápasia o svoje zdravie, ale kvôli finančným problémom bojujú aj o prežitie. Sú odsunutí na okraj spoločnosti.
A co lidé psychicky nemocní?
Choroba duše je rovnako ťažká ako choroba tela. Možno niekedy ešte ťažšia. Preto by takýto ľudia mali mať našu pozornosť rovnako veľkú ako ostatní hendikepovaní. Kedže však ide v oboch prípadoch o malé počty vzhľadom k celkovému počtu populácie, práve na nich neraz dopadnú najhoršie opatrenia . Lebo ich sťažnosti verejnosť počuť nebude a ich voličský hlas je málo platný. A zdraví ľudia neraz o hendikepovaných ani počuť nechcú, lebo chcú mať kľud a pocit, že sa ich to netýka. Smutné.
Setkal jste se někdy osobně s tímto druhem postižení?
Osobne som mal bolestný zážitok so sestrou mojej mamy, ktorá bola duševne chorá. Moji rodičia sa chceli o ňu starať a tak roky žila s nami v rodičovskom dome. To sa dalo ale len do obdobia, kým nezačala ohrozovať zdravie svoje a nás okolo nej. Aj v DOBROM ANJELOVI sa popri ťažkých diagnózach ako je rakovina samozrejme objavia aj psychické poruchy. U chorých detí sa vyskytnú neurózy. Aj zdraví súrodenci neraz veľmi trpia, stretli sme sa tiež s neurózami a anorexiou. A samozrejme depresia je bohužiaľ tiež častým javov v tak náročnej situácii v akej sa „naše rodiny“ nachádzajú. Veľmi by som všetkým ľuďom prial duševné aj fyzické zdravie.
Zažil jste i neúspěchy? Byly pro Vás přínosem?
Najviac som sa o neúspechu naučil ako mladý v Amerike. Bola to veľmi cenná skúsenosť. Ľudia tam berú neúspechy z podnikania normálne. Neboja sa ísť do toho. Vtedy som bol nesmierne prekvapený z ich „drajvu“ a rozhodol som sa, že idem aj ja podnikať. A toto vo mne ostalo doteraz. Samozrejme som zažil aj ja dosť neúspechov. Najviac ma trápi, že sa mi nepodarilo postaviť na Slovensku špičkovú detskú nemocnicu. Ale idem ďalej. Mám obrovskú chuť tvoriť, inovovať a meniť veci k lepšiemu.
Chtěl byste něco vzkázat čtenářům našeho portálu Lidé mezi lidmi?
Žiť je krásne. Čím som starší, tým viac si uvedomujem, čo všetko od života dostávame a nad čím všetkým sa zbytočne trápime a oberáme sa o šťastie bežného dňa. Šťastie si nosíme vo svojej vlastnej hlave. Naša myseľ je našim najväčším priateľom aj nepriateľom. Na skamarátenie sa s vlastnou mysľou ale existujú jednoduché a účinné zbrane. Pokora a pochopenie zmyslu života.
Ondrej Kiska (*1963) – filantrop a bývalý úspěšný podnikatel, současný kandidát v prezidentských volbách na Slovensku v roce 2014. Andrej Kiska je absolvent Slovenské technické univerzity v Bratislave, v roce 1990 odešel za prací do USA, po návratu založil společnbosti Tatracredit, Triangel a Quatro. Po 15 letech podnikání, kdy vybudoval nejsilnější finanční splátkový systém na Slovensku, se rozhodl své podíly prodat a věnovat se neziskovému sektoru. V roce 2006 založil charitativní organizaci DOBRÝ ANJEL, díky které mohou lidé svými pravidělnými finančními příspěvky pomoci rodinám trpících rakovinou, nebo jiným závažným oněmocněním. Andrej Kiska je autorem knihy Cesta manažéra z pekla aneb Jako robiť charitu úspešne a so srdcom. Je ženatý, má čtyři děti, žije v Popradu
DOBRÝ ANJEL je humanitárny Systém občianskej finančnej pomoci, ktorý pravidelnými mesačnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde rodič alebo niektoré z detí trpí na rakovinu alebo dieťa trpí na inú zákernú chorobu, ako napríklad detskú mozgovú obrnu, cystickú fibrózu, chronické zlyhanie obličiek, svalovú dystrofiu typu Duchenne alebo Downov syndróm a kde táto choroba dostala rodinu do finančnej núdze. |
Autor: Dana Mičolová